13 Haziran 2024

Öncelikle itiraf etmeliyim ki, bu benim de güçlü olduğum bir yön değildi. Bir süre öncesine kadar motivasyonumu sağlamam ve korumam çoğu zaman dışarıdan gelen etkenlere bağlıydı. Bir konuyu başardığımı hissetmek için mutlaka birinin bana başardığımı söylemesi gerekiyordu. Hala bu konudaki dönüşümümü tamamladığımı söyleyemem. Eski düşünce kalıplarını değiştirmek ve yeni alışkanlıklar kazanarak karakter yapınızı dönüştürmek üzerinde çalışmanız gereken bir süreç. Diğer yandan fark ettiğim, uyguladığımda işe yarayan ve yapılmasını faydalı bulduğum bazı notları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Her zaman altını çizerek belirtiyorum. Bu konuda da farklı değil, ilk adım kendini bilmek, sevmek ve kabul etmekten geçiyor. Bir düşünün sevdiğiniz insanlara nasıl davranırsınız? Şefkatle, sabırla, saygıyla, iyilikle… Onları destekler, başarılarını kutlar, ihtiyaçları olduğunda cesaretlendirir ve yardımcı olursunuz. Kendinize de böyle davranın. Bu yolun sonuna kadar her zaman sizin yanınızda yürüyecek sadece siz varsınız. Sevmediğiniz biriyle bir ömür geçer mi ?

Kendinizi kutlamak için büyük başarılar elde etmeyi beklemeyin. Küçük başarılarınızı kutlayın. Kat ettiğiniz her ufak adım için kendinizle gurur duyun, alkışlayın, ödüllendirin. Bunun yaratacağı pozitif etki size devam etmek ve daha büyük başarılar elde etmek için ihtiyacınız olan pozitif enerjiyi sağlayacaktır.

Hepimizin güçlü ve zayıf yanları var. Zayıf yanlarınız varsa ve bunların farkındaysanız şanslısınız. Çünkü bunları geliştirmek elinizde. Diğer yandan sürekli zayıf olduğunuz noktaları düşünmek size başarısızlık korkusu getirecek ve bu korku sizi harekete geçmekten geri tutacaktır. Onun yerine güçlü olduğunuz yönleri düşünün. Bu güçlü yönlerinizin hedefinize ulaşmak için size nasıl yardımı olacağına odaklanın. Bunun getireceği kendine güven hissi size zayıf yönleriniz üzerinde çalışmak için ihtiyacınız olan motivasyonu da verecektir.

Nefes alacağınız zamanlara ihtiyaç duyduğunuzda bu hakkı kendinize tanıyın. Herkesin arada bir tembellik yapma, kaloride kantarın topuzunu kaçırma ya da sorumluluklarını bir süre öteleme hakkı vardır. Bunları yaptığınızda emin olun dünya dönmeyi ve hayat normal seyrinde devam etmeyi sürdürecek. Kendinize böyle anlarda yüklenmek yerine ihtiyacınız olanı tespit edip o bilinçle ihtiyacınızı yaşamak için kendinize müsaade edin. Ve o anları yapmadıklarınızı düşünerek harcamak yerine yaptığınız şeyin tadını çıkararak geçirin.

Lütfen kendinize karşı hiçbir konuda acımasızca davranmayın. Kimsenin kaldırabileceğinizden daha fazla yükü taşıyamayacağının ve kimseden yapabileceğinden fazlasını bekleyemeyeceğinizin farkındasınızdır umarım. Bu kural sizin için de geçerli. Taşıyabileceğinizden fazla yükler yüklendiğinizi hissettiğinizde listenizi küçültün. HERŞEYİN yazılı olduğu bir liste öncelikle sizi psikolojik olarak ezecektir. Listeyi yarıya indirip kalanları daha sonra yapılacaklar başlıklı listeye taşıyın. Evet belki bütün her şey acil gibi görünebilir ancak dikkatli gözden geçirdiğinizde aslında bazılarının bekletilmesinin mümkün olduğunu göreceksiniz, içiniz rahat olsun.

Komşunun çimleri daima daha yeşil görünür derler. Emin olun komşunuz da sizin çimleriniz hakkında aynısını düşünüyor. Bundan dolayı kendinizi başkaları ile kıyaslamayın. Ulaşmak istediklerinizi başarmış insanları modelleme için kullanabilirsiniz. Diğer yandan onların yaşadıkları, hissettikleri, kendileri hakkında düşündükleri, korkuları, kaygıları gibi pek çok faktörü bilmezsiniz. Emin olun herkesin olduğu gibi o kişilerin de hayatlarında zorluklar var ve herkesin sorunu kendine büyüktür. Bu sebeple sadece modelleyeceğiniz yönlere odaklanın.

Motivasyonunuzu bozabileceğini düşündüğünüz durum ve kişilerden uzak durun. Örneğin bir projenizi hazırlık aşamasında başkaları ile paylaştığınızda gelebilecek olumsuz yorumları moralinizi bozmadan karşılayamayacaksanız paylaşmayın. İnsanlar sizi korumak adına olumsuzluklardan bahsederek enerjinizi düşürebilirler. Niyet kötü olmasa da etkisi yıkıcı olabilir. Bırakın bir miktar yol kat edene kadar kartlarınız kapalı kalsın. İlk filizlerle birlikte vereceğiniz haberler karşınızdaki insanların da sizin heyecanınızı paylaşmasını sağlayacaktır.

Ve son olarak size uzatılan yardım ellerini geri çevirmeyin ve ihtiyaç duyduğunuzda yardım istemekten utanmayın. Yardım istemeniz güçsüz olduğunuz anlamına gelmez. Düşünün bir, insanlara yardımcı olmayı seviyor musunuz? O zaman bu zevki bırakın başkaları da size yardım ederken hissetsin. Bazen bileklerinize kadar suyun içindeyken susuzluk çekmek gibi, sorunun içindeyken de çözüm gözünüze görünmeyebilir. Böyle durumlarda başka bir çift göz size göremediklerinizi gösterebilir. Siz yeter ki izin verin.

Sevgiyle kalın,
Yeşim Aşkım

Yeşim Aşkım Toksat

Tüm paylaşımlarını gör

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir