14 Temmuz 2024

Dönüşümsel Koçluk

koçluk

Hayatımızın çeşitli noktalarında kendimizi bir yol ayrımında buluruz. Bir tür değişikliğin gerekli olduğunu biliriz, ancak benimsemeye istekli olduğumuz değişikliğin türü ve büyüklüğünden emin değilizdir. Değişim daha çok bir noktadan diğerine doğrudan bir yolken, dönüşüm, dramatik bir değişiklik gerektirir.

Dönüşümsel Koçluk Nedir ve Nasıl Çalışır?

Dönüşümsel Koçluk, kişinin önemli bir değişiklik yoluyla, büyümesine, gelişmesine ve nihayetinde “kendi gerçeklerini yeniden yazmasına” yardımcı olmak ve onları desteklemek için biriyle ortaklık yapma sürecidir.

Dönüşümsel Koçlukta izlenilen yöntem, bu dönüşüme hizmet edebilecek her şeyi bütünsel bir yaklaşımla incelemektir. Örneğin kültürel kimlik, etkilenilen kişiler, davranış kalıpları ya da değerler önemli bir değişim için katalizör ya da engel olabilmektedir.

Dönüşümsel Koçluk, koçun belirli bir zorluğa odaklandığı ve bir sonuca ulaşmak için sizinle birlikte çalıştığı hedef odaklı veya durumsal koçluktan çok farklıdır. Bir değişim koçu, bir işten diğerine geçmenize yardımcı olurken, dönüşüm koçu, profesyonel hayatınızda sizin için neyin mümkün olduğunu tamamen yeniden düşünmenizi sağlar. Hatta profesyonel hayatın nasıl olacağına dair tüm yaşamınız boyunca oluşturduğunuz parametreleri yeniden yazmanıza yardımcı olabilir.

Dönüşümsel Koçluk Modeli

Koçlukta dönüşümsel yaklaşım ile değişim yaklaşımı arasındaki önemli bir ayrım, koçluk ilişkisinin nasıl ortaya çıktığıdır. Değişim yaklaşımında, hedef belirleme gerçekleşir ve koçluk, bu amaca hizmet eden aşağı yukarı doğrusal bir tarzda gerçekleşir.

Buna karşılık, dönüşümsel yaklaşım, bir konu etrafında enerji ve ivme yaratmak için farkındalık, uyum ve eylemin birlikte eşit katalizörler olarak çalıştığı bir süreçtir. Neyi başarmak istediğinize dair genel bir anlayış oluşturmayı içerir, konunuz hakkında sahip olabileceğiniz tüm düşünce ve varsayımlar etrafında farkındalık oluşturmaya derinlemesine odaklanır.

Bu süreçte herhangi bir soru, konu hakkında bildiklerinizi keşfetmek için önemli bir fırsattır. Farkındalık oluştuğunda, perspektifteki tüm değişiklikler incelenir ve bu yeni keşfedilen farkındalığın istenilen sonuçla nasıl uyumlanacağına bakılır. Son olarak, konuyla ilgili eyleme geçirilebilir hedefler belirlenmeye başlar ve bu değişiklik üzerinde birlikte çalışılır.

Sadece A noktasından B noktasına gitmeye çalıştığınız bir değişim koçluğu çalışmasının üç seans kadar kısa bir sürede gerçekleşebileceğini belirtmek önemlidir. Diğer yandan, dönüşümsel koçluk daha uzun sürer ve tamamen yeni bir bakış açısı ve sonuçlar tasarlamaya yatırım yaptığınız için çok daha ödüllendirici olma potansiyeline sahiptir.

Dönüşümsel Koçluğun Faydaları Nelerdir?

Dönüşümsel Koçluğun en büyük faydası, uzun süreli, sürdürülebilir ve tatminkar bir değişimdir. Uzun süreli, sürdürülebilir değişim en büyük fayda olsa da, dönüşümsel bir koçluk yolculuğuna çıkmanın başka birçok tatmin edici sonucu vardır, örneğin:

  • Ödün vermeden gerçekten mümkün olanı tasarlamak,
  • Yetenekleriniz, motivasyon kaynaklarınız, hayalleriniz, korkularınız, kültürel etkileriniz ve varsayımlarınız hakkında farkındalık kazanmak, ardından bunların dünya görüşünüzü nasıl şekillendirdiğini keşfetmek,
  • Güçlendirilmiş bir bakış açısına ve zihniyete geçiş,
  • Başarı ve mutluluk için kendi şartlarınızı tasarlamak.

Dönüşüm Koçları Hangi Becerileri ve Eğitimleri Alır?

Gerçekten harika bir Dönüşüm Koçu, danışanları için bu dönüştürücü deneyimi yönlendirmek için birlikte çalışan bilgi, beceri ve niteliklerin bir kombinasyonuna sahiptir. Profesyonel koçlar yüzlerce saatlik eğitim, denetim ve genellikle Uluslararası Koçluk Federasyonu gibi dünya çapında tanınan bir koçluk derneğinden alınan bir sertifikaya sahiptir. Büyük dönüşüm koçları aynı zamanda sürekli olarak gelişimlerine yatırım yapan ve müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için farklı felsefeler ve teknikler keşfeden yaşam boyu öğrenen kişilerdir.

Dönüşüm, uzun süreli, sürdürülebilir değişim yoluyla olağanüstü sonuçlar verme potansiyeline sahip bir süreçtir. Doğru koçla ortaklık kurarak, istediğiniz olağanüstü geleceği tasarlayabilir ve başarının tadını çıkarabilirsiniz.

Şimdi değilse ne zaman?

Uyguladığım Dönüşümsel Koçluk çalışmalarında hedefimiz, danışanımın hedefleri doğrultusunda potansiyelinin farkına vararak yeni olasılıkların kapılarını açmasını ve kendini sınırlayan kalıpları terk ederek pozitif yönlü bir dönüşüm yaratmasını sağlamaktır.

Dönüşüm Koçu olarak benim görevim sizi şu ana kadar hiç sormadığınız sorularla yüzleştirmek ve sorularınızın zihninizin kuytu köşelerine sakladığınız yanıtları ile buluşturarak gerçekliğinizi yeniden yaratmanıza destek olmak.

  • Eğer hayatınızı doyasıya yaşamanız mümkün olsaydı, ilk neyi değiştirmekle başlardınız?
  • Başarısız olmayacağınızı baştan bilseniz şu anda ne yapmak isterdiniz?
  • Peki bunu başarabilmek için nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor?

Hayal ettiğiniz değişim için şimdi harekete geçin.

Olduğumuz gibi kalarak olmak istediğimize dönüşemeyiz.

Max Depree