13 Haziran 2024

Hayatımız olasılıklar denizinde yaptığımız seçimlerden oluşuyor. Ve her ne kadar zaman zaman bunların sorumlusu olarak başka olay ya da kişileri işaret etsek de aslında her şeyi kendi seçimlerimizin sonucu olarak yaşıyoruz.

Bazen yaptığımız bu seçimler o kadar ani ya da o kadar otomatik oluyor ki bunun da bizim bir seçimimiz olduğunu fark edemeyebiliyoruz. Bunu daha net açıklamak için en basit seviyeden bir örnek vermek istiyorum.

Diyelim ki arkadaşınız sizden bir bardak su istedi ve siz de ona suyu getirdiniz. Size neden arkadaşınıza su götürdüğünüz sorulduğunda pek çoğunuzun yanıtı sizden su istendiği olacaktır. Bu hareketi yapmanıza sebep sizden istenmesi olsa da bu eylemi yerine getirmenizin sebebi sizin de bunu yapmayı seçmiş olmanızdır.

Yaşadığınız olayları derinlemesine incelediğinizde, kısa ya da uzun vadede, yapmayı ya da yapmamayı seçtiğiniz eylemlerden etkilenmiş olduğunu göreceksiniz. Bu durumla yüzleşmek ve hayatınızda olan olayların sizin seçimlerinize bağlı gerçekleştiğini kabul etmek hayatınızın kontrolünü elinize almanın ilk ve en önemli adımıdır.

Size önerim, başka biri ya da sizden bağımsız olayları sebep gösterdiğiniz anlarda, arkada yatan davranış modelinizin ne olduğuna bir bakmanız. İşe size hizmet etmeyen bu davranışı dönüştürerek başlayın.

Başkalarını suçlamak kendimizi sorumlu tutmaktan daha kolay ve acısızdır. Diğer yandan davranışlarınızın sorumluluğunu almak ve kendi seçimlerinizi bu bakış açısıyla daha bilinçli olarak yapmak sizi özgürleştirecektir.

Sevgiyle kalın,
Yeşim Aşkım

Yeşim Aşkım Toksat

Tüm paylaşımlarını gör

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir